Jak správně začít s prvními příkrmy?

Jak správně začít s prvními příkrmy?

Hodně žen si nechává na první lžičce skutečně záležet. Po právu jí přikládají velký význam a vnímají ji jako další z mnoha úžasných milníků v životě jejich miminka. První myšlenky o tom, kdy je nejvhodnější zavádět příkrmy, jakou formou a čím začít se objevují již kolem 3. měsíce věku miminka. To mě jako specialistku na výživu dětí velmi těší.

U mnohých žen jsou toto vlastně vůbec první důležitá uvědomění, kdy připustí, že na tom, co jíme skutečně záleží, a že jídlo má významný vliv na naše zdraví. Není divu, že každá maminka hledá pro své miminko to nejlepší a výživa kojence sem jednoznačně patří.

Mám radost, že většina maminek dnes nad výživou svých dětí skutečně přemýšlí do hloubky, hledá informace a nechce si nechat jen tak radit od kohokoliv, chce si na výživu svého miminka udělat svůj vlastní názor a sebevědomě se rozhodnout. To dle mého názoru krásně ukazuje, že maminka nemá strach vzít zdraví svého miminka do svých rukou ve snaze položit mu pevné základy zdraví.

Bohužel čím více se začnou o danou problematiku prvních příkrmů zajímat a hledat si informace, tím více zabředávají do nespočtu rozporuplných tvrzení, mýtů a polopravd. Něco čtou na internetu, něco jiného ve FB skupinách a úplně jiný názor a zkušenosti jim překládají jejich kamarádky se staršími miminky nebo pediatři.
Jak se říká na každém šprochu pravdy trochu, ale jak tu pravdu skutečně objevit?

Mám pro vás pár tipů:

1. Začněte se o výživu svého miminka zajímat v předstihu

Budete mít tak dostatek času si vše nejen nastudovat, hledat inspiraci, ale také nechat své myšlenky uležet, udělat si vlastní názor. Některé věci vám přijdou logické a vy s nimi souzníte, o jiných budete uvažovat jako o alternativě

2. Příkrmy nejsou jen o teorii, ale také o praxi

Vždy doporučuji maminkám, které do té doby nakupovaly výhradně v supermakertu a neřešily kvalitu potravin, aby se také začaly poohlížet po kvalitních surovinách do příkrmů, po domácích vajíčkách, po zelenině od sousedů anebo mase z rodinné farmy .

3. Zjistěte si dopředu, jaký názor na příkrmy má váš pediatr

Nikoho dopředu nenapadne, když hledá pediatra před narozením svého miminka, aby se informoval také o tom, jaké stanovisko zastává daný pediatr ohledně zavádění pevné stravy. Každopádně tak učiňte co nejdříve, abyste pak na 4měsíční prohlídce nebyla překvapená, že vám pediatr doporučil již s příkrmy začít a vy chcete ještě do konce šestého měsíce plně kojit. Řadu maminek to zaskočí a rozhodí. Snažte se najít společnou řeč, vysvětlete mu, jak to vidíte vy a proč. Někteří pediatři jsou otevření s vámi diskutovat a hledat cestu, jiní jsou nekompromisní.

4. První příkrmy nejsou jen o tom, jak vy si to naplánujete a připravíte.

Mnoho maminek si vše maluje jako růžový obrázek, přesně ví, jak to chtějí a jak to podle nich bude vypadat. Pozor, první příkrmy jsou hlavně o miminku, o jeho připravenosti, o jeho touze poznávat svět a nové chutě, ale také o jeho osobnosti (jedno bude od počátku do sebe cpát cokoliv, jiné se bude kuckat a příkrmy odmítat, jedno bude chtít krmit lžičkou a jiné naopak mixované nechce a preferuje se krmit samo). Takže pozor na to, že si usmyslíte, že se vám děsně líbí metoda BLW, a že jedině tu se svým miminkem pojedete. Vámi vybraná metoda se musí hlavně zamlouvat vašemu miminku a to zjistíte, až se do toho skutečně pustíte. Otevřete se tedy všem možnostem a dejte dítěti na výběr.

Nenechte se vtáhnout do postupů, které se slepě kopírují

Přemýšlíte, čím začít? Ať se podíváte do brožurek od producentů dětské výživy nebo se zeptáte svého pediatra, všude najdete jednu radu, začněte mrkvičkou. V dnešní době je stále více a více dětí s citlivým trávením, kterým mrkev nedělá dobře. V odborných publikacích se ale neuvádí, že to musí být výhradně mrkev a nic jiného. Začít si můžete sezónní potravinou, potravinou, kterou nemáte problém sehnat v té nejvyšší kvalitě a připravit z ní čerstvý příkrm.

Chcete znát 3 největší omyly při zavádění příkrmů?
Hledáte další hodnotné informace, o kterých se často nikde nepíše a nemluví?
Chcete získat větší jistotu v rozhodování, jak je to s těmi prvními příkrmy?

Stáhněte si zdarma webinář 3 OMYLY V ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMŮ, kde jsem shrnula ty nejčastější chyby, kterých se maminky nevědomky dopouštějí.
Ty se jich můžeš nyní snadno vyvarovat.

Minikurzem již prošlo přes 1200 žen.
Co ženy o webináři říkají?

Děkuji za minikurz díky vám nemusím trávit dlouhé hodiny na netu a hledat o přikrmech hromadu informací.

Ludmila Haltmarová

Moc děkuji. Konečně někdo vysvětluje proč to tak je a neopakuje jen poučky. Najednou to dává smysl..

Jana Czudek KranecováDíky za kurz 🙂 Už nějakou dobu Vás sleduji a moc se mi líbí Váš přístup 🙂

Martina Šimáčková


Jsem moc ráda za váš minikurz, je úžasné vás vidět a poslouchat. Dodáváte mi příjemný, vnitřní klid. Děkuji!!!

Kateřina Cílová


Tyto informace mi dávají naději, že to tentokrát zvládnu lépe než s první dcerkou a bude to v pohodě pro nás oba.

Lenka Kežlínková


Aj keď pôsobím ako lekárka, našla som tu veľmi dôležité a cenné informácie! Ďakujem!

Hajnalka Méryová Faragó


Máš naprosto ideální délku videa pro rozlítanou matku 🙂 Jo a krásně se to poslouchalo, srozumitelné a věcné.

Gabriela Drtinová


Chcem sa vám poďakovať, že to pre nás mamky robíte. Zo všetkých strán je veľký tlak na nás od pediatrov, našich mám, svokier, babičiek atď.Nevedela som sa dočkať vášho minikurzu. A vždy sa budem tešiť na ďalšie a ďalšie informácie.

Ďakujem vám. Lucia Ivančíková