tereza-bicanova

Můj rok 2023

rok plný nových zkoušek a posunů

Další rok utekl jako voda a je tu opět čas ohlédnout se zpět a uvědomit si, co jsem za ten rok zažila. A procítit vděčnost, že můžu…. že můžu být na světě, že tu mám svou rodinu, děti, že dělám, co mě baví, že můžu pomáhat dalším ženám v tom, aby se cítily dobře v kuchyni a vařily zdravě pro své nejbližší.

Přesto, že mám vždy na první ohlédnutí pocit, že se nic velkého nestalo a že tento rok nebyl ničím výjimečným, když si to začnu sepisovat překvapím sama sebe, co všechno jsem zvládla.

Leden – rozšířila jsem kurz Objev kouzlo ranních kaší o tipy na slané varianty kaší a také o celý nový minikurz věnovaný přípravě rostlinných mlék.

kase
Tereza Bicanová - specialistka na výživu dětí a zdravé stravování

Únor byl časem seberozvoje – vstoupila jsem do kurzu Hýčkací komunikace v rodině od Štěpánky Vontrobové a snažila se proniknout do tématu komunikace s mým synem, se kterým je to někdy pěkně náročné :-)). Vyzkoušela jsem terapii Kyneziologie One Brain s Lucií Regenermelovou, kde jsme se společně dívaly na propojení matky a dítěte.

Přihlásila jsem se do Hawaii Clubu, který sdružuje on-line podnikatele a pomáhá jim hledat ty nejvhodnější přístupy v jejich oblasti podnikání. Otevřely se mi tak dveře do nové komunity lidí, kde začala růst nová přátelství.

Užila jsem si také můj první živý šicí kurz v našem místním Domě dětí a mládeže a ušila Tondovi první jarní čepku.

V březnu ladím mé emaily s copywriterkou Hankou Grmelovou v rámci minikurzu 3 omyly v zavádění příkrmů.

V dubnu vystupuju na kongresu Kláry Staré Spokojené miminko, kde dávám tipy, kdy a jak začít s prvními příkrmy.

Rozhodla jsem se pod vedením žen z projektu Alchemilka využít jejich terapii Přepis porodního traumatu a opečovat své stále nezpracované nehezké zážitky mých třech porodů. Bylo to něco úžasného, láskyplného a všeobjímajícího, můžu doporučit.

prepis-porodniho-traumatu
Tereza Bicanová - specialistka na výživu dětí a zdravé stravování

Celý měsíc květen se šprtám a to doslova. Končí můj půlroční akreditovaný on-line kurz Výživového poradce, kde jsem chtěla oprášit své dosavadní znalosti z oblasti výživy a navíc vše zakončit státem garantovanou profesní zkouškou Výživového poradce

Uff. Nebylo to jednoduché a navíc, když zjistíte, že vás bude zkoušet Prezident Aliance výživových poradců ČR, člen Společnosti pro výživu, MUDr. Ondřej Nývlt, tak to chce hodně odvahy nebát se ukázat své znalosti, říct svůj názor a své postřehy z praxe.

V květnu on-line časopis Horizont vyhlásil, že 1. místo v rámci kategorie nejlepší on-line projekt roku získává moje FB skupina Zdravě od první lžičky po celý život. To mi udělalo ohromnou radost, vůbec jsem to nečekala a ani nevím, kdo mě do soutěže přihlásil, takže to bylo skutečně milé překvapení. Sepsala jsem o sobě a své skupině do jejich časopisu i článek, přečíst si ho můžeš TADY.

V červnu jsem rozšířila a natočila nové zmrzliny do mého minikurzu Vyrob domácí zmrzku. Zmrzliny se vyráběly také v pražské firmě, kde jsem v rámci péče o zaměstnance a jejich zdraví povídala na téma kvality potravin a kde jsme společně tvořili zdravé zmrzlinky.

Na konci června jsem oslavila své kulaté narozeniny. Mám pocit, že to odstartovalo přechod do nového období mého života. A s tím jsem udělala i své velké životní rozhodnutí a definitivně jsem ukončila svou dráhu učitelky ve škole a rozhodla se naplno věnovat tomu, co mě momentálně nejvíce baví. A to je výživa dětí a vaření s maminkami.

 

Tereza Bicanová - specialistka na výživu dětí a zdravé stravování
summer-camp

Léto bylo ve znamení odpočinku, dovolených a výletů. S holkama jsme poprvé prošly lanové centrum, překonaly strach z výšky a překážek a namohly si svaly snad na celém těle. :-)) A celá rodina vyrazila na raftu na vodu. 

Užila jsem si také dovolenou bez dětí a vaření.  Jela jsem na Summer Camp pro on-line podnikatele. Zde jsem se konečně mohla osobně setkat s mnoha tvářemi, se kterými jsem zvyklá se vidět jen přes počítačovou obrazovku. Bylo to úžasné setkání, obohacující, kde jsem cítila, že jsem součástí nové komunity lidí. Havajský styl celého kempu odpovídal pohodě a zábavě, kterou jsme si tam užili.

Součástí byla i možnost firewalkingu, což je přechod přes žhavé uhlíky. Brala jsem to jako výzvu i jako takový svůj přechodový rituál k mým kulatinám. A musím říct, že to bylo něco nepopsatelného, že jsem překvapila sama sebe. Zjistila jsem, že jsem schopná se napojit na své srdce, naslouchat mu, připravit si záměr a s ním projít i po rozžhavené cestě. Mazec. Pak přišla neskutečná úleva, slzy radosti a záplava vděčnosti.

V září jsem natáčela hned dva rozhovory – jeden na kongres Domov jako silové místo s Terkou Kantu, kde jsem si povídaly o tom, jak žena vnímá kuchyň, vaření, proč se tam často cítí sama a nerada tam tráví čas. A k druhému rozhovoru mě přizvala Lucie Tamášová na Mezinárodní konferenci Růst společně, kde jsem řešily téma moderní výživy dětí.

V říjnu jsem v rámci spolupráce se Skutečně zdravou školou připravala webinář pro školky zaměřený na téma Jak na pestré a zdravé stravování školkových dětí, kde dávám praktické tipy paním kuchařkám z jídelen, jak vařit zdravě a jak jednoduše obohatit dětem jídelníček. 

Rozjíždím dvě nové věci – instagram. Snažím se tam připravovat zcela nový obsah. Zjišťuju, že je to pro mne hodně časově náročné a že na to nemám moc času, tak uvidíme, jak to půjde v dalším roce. A také začínám publikovat reels – tedy krátká informační videa s tipy a inspirací jak z oblasti výživy dětí, tak také vaření.

Tereza Bicanová - specialistka na výživu dětí a zdravé stravování
carovlas

Účastním se Welko Summitu na téma Výživa jako primární prevence zdraví, kde se dozvídám opět mnoho nových, úžasných informací a opět se utvrzuji v tom, že prevence je důležitá a má ohromný význam na naše zdraví. Tím jsem si uvědomila, jak je moje práce důležitá a že má skutečně velký smysl.

V listopadu přednáším v mateřském centru, účastním se dalšího šicího kurzu – tentokrát kalhot –a jsem na sebe pyšná, že jsem ušila první softshellové kalhoty, že se Tondovi líbí a že je nosí rád.

Jedu na Retreat Čarovlásky od Hanky Moneam, která nejen, že učí ženy živou péči o vlasy bez zbytečné kosmetiky, ale také má velký dar, provázet ženy ženskými rituály, kruhy a opečovat nejen jejich vlasy, ale i duši. Bylo to vskutku úžasné setkání a čarokrásně strávený čas.

A také s bandou nových přátel jsem pokořila svůj strach z ledové vody a za jejich podpory jsem se odhodlala dát si moji první ranní ledovou koupel v životě. Bylo to šílenství, ale to mravenčení a záplava horka potom byla hodně energizující a životabudící. Takže nové dveře do světa otužování se otevřely. 

otuzovani
podcast-vareni

A na začátku prosince jsem dostala první malý dáreček, a to v podobě natočeného podcastu pro Srdeční záležitosti, což bylo další moje poprvé. I přes počáteční nervozitu jsem si to moc užila. Celý rozhovor si můžeš poslechnout TADY.

Vánoce jsem si dovolila být téměř offline. Věnovala se plně dětem, pohádkám, návštěvám. Vyzkoušela 4 různé recepty na vánočky. Připravila bramborový salát bez brambor :-)). A uzobávala cukroví z mého kurzu Moje zdravé Vánoce.

 

 

A díky komu jsem si tento rok mohla opět užít naplno?

Děkuji mým dětem, že jim stále chutnají má jídla. Děkuji svému muži, že mě rok od roku stále více podporuje v mé práci, i když je to pro něj někdy náročné. Děkuji kamarádce Kamile, která mi pomáhá s plánováním obsahu na sítě.

Děkuji všem ženám, které mi daly důvěru a vstoupily do některého z mých programů. Děkuji všem, kteří mě sledují na sítích. Už je vás ve FB skupině téměř 5 500. A všem 11 000 čtenářům mých e-mailů. Jsem ráda, že vás moje příspěvky a články zajímají a baví. A věřím, že budou i v nacházejícím roce. 

Tereza Bicanová - specialistka na výživu dětí a zdravé stravování

A co si s sebou odnáším do roku 2024?

Tento rok nás opustila moje milovaná babička. A já si uvědomila, že až odejdeme z tohoto světa, všechno tu necháme. Všechny materiální věci najednou budou mít mizivou hodnotu, o většinu z nich nikdo nebude stát. Jediné, co tu po nás zůstane, budou vzpomínky v našich srdcích. Vzpomínky na to, co jsme společně zažily, čemu jsme se společně smály. Nebude to majetek, který jsme získali, nebude to postavení, kterého jsme dosáhli. To nejdůležitější jsou vztahy, které jsme měly k sobě, k rodině a ostatním lidem. Koho jsme ovlivnili, inspirovali, motivovali, komu jsme vykouzlili úsměv na tváři.

A tak sobě i vám přeji do nového roku hodně spokojených a smíchem rozzářených společných chvil s vašimi nejbližšími.

Terina

 

PS: Moc ráda se s tebou budu pravidelně potkávat ve FB skupině Zdravě od první lžičky po celý život, kde si plním svůj sen, pomáhat maminkám vařit zdravě dětem.