Jak na stravování dětí od 1 roku

S prvními příkrmy si mnoho maminek hlídá kvalitní stravu pro své miminko. Nechtějí nic zanedbat. Chtějí svému děťátku dát opravdu jen to nejlepší. Postupně, jak si dítě zvyká na zeleninu, ovoce, maso, začíná v jednom roce jeho jídelníček už vypadat jako ten dospělácký. Maminky si oddechnou, že už je to věčné vyváření extra jídel za nimi. Je to ale správné?

Ty už možná tušíš, že asi ne.

Pojďme si vysvětlit, co je ještě v pořádku a co už je na roční dítko moc.

Pokud celé rodině vaříme z přirozených potravin, které by měly tvořit základ našeho jídelníčku, pak je všechno v naprostém pořádku. Co to jsou přirozené potraviny? Jsou to skutečné potraviny bez zbytečného průmyslového zpracování, tj. zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny, kvalitní maso, jogurt, vejce ale také ořechy a semínka. Výběr v jednotlivých složkách potraviny je poměrně široký a pestrý.

Pokud ale hodně solíte, výrazně kořeníte, opravdu se vyplatí dítěti odebrat dříve a teprve poté celý pokrm dochutit pro dospělé. Je totiž skvělé, když dítko vidí, že jí stejné jídlo jako vy. Učí se nápodobou, přebírá od nás návyky na celý život.

V případě, že používáte polotovary jako jsou instantní polévky, hotové omáčky, mražená hotová jídla a nebo uzeniny, tak už to v pořádku není. Většina polotovarů totiž obsahuje kromě vysokého množství soli nebo cukru také hodně aditiv, přídatných látek, konzervantů, stabilizátorů a barviv. Tyto látky do žádného lidského těla nepatří, a do dětského organismu, který se teprve vyvíjí a roste, už vůbec ne. Co to tedy znamená?

1. Zapomeňte na uzeniny

V dětském jídelníčku by se stále neměly vyskytovat žádné uzeniny, které obsahují dusitany – dusík se totiž váže na hemoglobin (krevní barvivo) a tím zabírá místo kyslíku, který má za úkol toto barvivo roznášet do celého těla. Navíc obsahují také nadměrné množství soli. Jen výjimečně můžete nabídnout šunku, ale i zde pečlivě čtěte složení.

2. Zapomeňte na tavené sýry

Většina sýrů je bohatá na sůl, ty tavené, které se dají roztírat, ještě navíc obsahují tzv. tavící soli, látky nevhodné pro děti. Zvolte raději čerstvé sýry, např. žervé, lučina – samozřejmě nejlepší je, když si lučinu vyrobíte doma sami s minimem soli a s bylinkami.

3. Do stravy ročního dítěte určitě nepatří přidaný cukru

Tím myslím nejen sladkosti (jako sušenky, tyčinky, čokolády, bonbony) ale také slazené mléčné produkty, kterých je dnes v supermarketech plný regál. Jak jednou naučíte dítě na nadměrně slazené jídlo, už je velmi těžké vracet se za pár let ke zdravějšímu jídelníčku. Zbytečně nenabízíme ani slazené nápoje. Pokud mu chcete nabídnout sladkou chuť, zůstávejte co nejdéle u ovoce. Když chcete nabídnout nějaké sladké pečivo, upečte domácí. Cukr nahraďte rozmixovaným banánem, nastrouhaným jablkem, mrkví nebo rozmixovanými namočenými datlemi. Ale i tak platí, čím méně sladké, tím lépe.

4. Pečivo by nemělo tvořit základ jídelníčku

V běžném jídelníčku se pestrost a rozmanitost hledá jen velmi těžko. Většina pokrmů se skládá z bílé mouky. Lidé běžné jí chleba, rohlíky, těstoviny, pizzu, knedlíky, tortily a buchty. To vše je vyrobeno nejčastěji z bílé pšeničné mouky, která nám nepřináší žádné minerály a vitamíny. Jen prázdnou energii a těžce stravitelný lepek. Snažte se tyto přílohy u dětí minimalizovat, stejně jako pečivo ze supermarketu.

Využívejte a vybírejte nejrůznější druhy celých zrn od pohanky, jáhly, přes quinou, polentu, rýži, až po oves. Zkuste raději upéct domácí žitný kváskový chléb, moučník z pohanky a lívance z ovesných vloček nebo připravte jáhlovou kaši.

5. Nepřehánějte to s bílkovinami

Není nutné mít v jídelníčku denně maso, a to ani u malých dětí. Věřte, že děti v naší zemi nedostakem bílkovin rozhodně netrpí. Naopak místo masa můžete bílkoviny nabídnout i ve formě luštěnin a to i u takto malých dětí. Je dobré začít lépe stravitelnou loupanou červenou čočkou. Luštěniny skvěle schováte v mixovaných zeleninových polévkách, bramborových či batátových kaších, ale také v moučnících, kterým tam významně zvýšíte jejich nutriční hodnotu.

6. Nevynechávejte tuky

Tuky tvoří základ pro tvorbu hormonů a jsou důležité nejen pro správný vývoj dítěte, ale také pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Zdravé tuky neodmyslitelně patří do jídelníčku. Které to jsou? Za studena lisované oleje z ořechů, semínek a oliv. Do sladkých dezertů a kaší nezapomínejte na kvalitní kokosový olej. I živočišné tuky jsou zdravé. Pokud pochází z kvalitního chovu, nemusíte se bát sádla anebo doma vyrobeného přepuštěného másla. Zapomeňte na smažené hranolky, brambůrky a koblihy.

7. Slazené nápoje do pitného režimu rozhodně nepatří

K pití podávejte primárně čistou filtrovanou vodu. V případě, že ji dítě odmítá, není problém ji dochutit kapkou citronu, macerovat lístky meduňky nebo lesních plodů. Občas můžete také nabídnout bylinkový čaj.

8. Dochucujte pokrmy jinak než nadmírou soli

Navíc od jednoho roku můžete začít do jídelníčku přidávat různé druhy bylinek, místo soli dochucovat kořením ze sušené zeleniny a bylinek (já ráda používám např. polévkové koření od firmy Sonnentor a mají i další druhy, jen pozor v některých je sůl).

Když budete k jídelníčku přistupovat tak, že za týden vystřídáte co nejvíce různých druhů z každé skupiny přirozených potravin, zajistíte svému dítěti dokonale vyvážený a pestrý jídelníček bez zbytečného a náročného počítání, odměřování a vážení.

Zde je malá ukázka, jak vařím doma já:

Den1

snídaně – fresh juice – jablko s mrkví + jáhlová kaše s chia semínky, kokosový olej
svačina – rozmixovaný banán s avokádem
oběd – kukuřičné vrtule s cuketou, lilkem, rajčaty, oreganem, olivový olej
svačina – pohankový perník + čerstvé ovoce
večeře – červená čočka s mrkví a batáty, ghí

Den2

Snídaně – zelené smoothie – 1/2banánu, špenát, spirulina, kokos.olej, voda + pohanková kaše s quinoou a mandlovým mlékem, kokosový olej, ozdobené lyofilizovaným ovocem
svačina – tapiokový pudink s lesním ovocem
oběd – brambor s brokolicí, petrželí a maso v biokvalitě, cibule, olivový olej, majoránka
svačina – cizrnové sušenky, ovocná přesnídávka
večeře – rýže, květák, pórek, lžička sádla, mletý kmín

Den3

Snídaně – fresh juice – řepa, mrkev, jalbko + rýžová kaše s kokosovým mlékem a skořicí, sypaná čerstvými malinami (borůvkami), makadamový olej
svačina – jablečné pyré s quinoou, skořicí a kokos.olejem
oběd – řepa, mrkev, cizrna, olivový olej
svačina – ovoce a neslazený bílý nebo jiný rostlinný jogurt
večeře – pohanka,žloutek, mrkve, celer, petržel, cibule, majoránka, ghí

Doufám, že jsem ti ukázala, jak jednoduché může být vytvořit kvalitní a pestrou stavu nejen pro naše nejmenší. Pokud bys chtěla zpestřit jídelníček svých dětí o vyladěné a osvědčené recepty, mrkni na můj kurz Vaříme dětem, kde tě naučím, jak snadno vařit dětem od 1 roku.

Terina