Zdravé svačinky pro děti

Zdravá svačinka může být pro mnohé maminky každodenní výzvou.

Možná to také znáš – ráno si přivstaneš, abys svému dítku nachystala svačinu do školy, načež ji o týden později najdeš zapadlou na dně aktovky. Zavděčit se malým strávníkům může být totiž těžší než uvařit pro hosty michelinské restaurace. Stačí, aby soused v lavici ze svačinového boxu vytáhl něco „lákavějšího“, a vaše pracně připravené jídlo rázem upadne v zapomnění.

Na vině nemusí být vaše kulinářské schopnosti. I když se snažíme pečivo pokaždé namazat jinak, základ svačinky často zůstává stejný. 

Z našich jídelníčků se zkrátka vytratila pestrost.

Zkoušíš si někdy psát, co dětem nabízíš?

Často se na mě obrací maminky s trápením, že svým dětem připravují stále to samé dokola. 

V mnoha rodinách tomu tak skutečně je – strava je hodně omezená na chleba, rohlík, housku, toast a občas nějaké sladké pečivo. Velkou výhodou těchto svačin je, že se snadno zabalí a přenesou do školy nebo na trénink.

Pokud děti snídají pečivo, k svačině mají pečivo, na oběd dostanou knedlík, odpoledne sušenku a k večeři těstoviny, tak zjistíme, že u těchto dětí značnou část stravy tvoří pšeničná mouka, která je základem všech výše zmíněných jídel. 

A to zkrátka nechceme !!! 

Proč?

Svačinky můžou ovlivnit nejen celkovou náladu dítěte během den, ale také jejich schopnost soustředit se a zažít úspěch ve škole. 

Co ve svačinkách dětí nejčastěji chybí?

Určitě jsou to luštěniny, které se bojíme zařazovat častěji do jídelníčku, protože máme strach, že děti budou nadýmat.  Většinou je to ale z důvodu špatné přípravy a méně časté konzumace.

Další méně konzumovanou potravinou jsou ryby. Tady vidím jako hlavní problém kvalitu ryb a také to, že jejich nabídka je u nás v běžných obchodech velmi omezená. 

A pak samozřejmě zelenina. Často si maminky zoufají nad tím, že do svého dítka nedokážou za nic na světě dostat kousek zeleniny (s ovocem problém nebývá). To, že dítě neustále odmítá jíst čerstvou zeleninu, neznamená, že tomu tak bude po celý život. Během něj se totiž naše chutě mění. Když totiž dětem zeleninu k jídlu dávat nebudeme kvůli tomu, „že by to stejně nejedly“, přijmou časem vzorec, že zeleniny v jídelníčku není třeba. A to opět rozhodně nechceme. 

Co vyzkoušet společnou přípravu svačinek s dětmi?

Kuchyň je jedna velká laboratoř. Jestli existuje něco, co děti opravdu baví, pak je to rozhodně příprava jídla a pomoc právě v kuchyni. Už jste zkusili přizvat děti do kuchyně? 

Má to hned několik výhod:

✅ Trávíme čas spolu – dítě si nemusí samo hrát a čekat až mu nachystáme jídlo.

✅ Povídáme si o jídle a potravinách, co jíme a proč.

✅ Dítě se seznamuje s tím, jak potraviny skutečně vypadají a může během přípravy ochutnávat a testovat – může tak přestat odmítat některá jídla.

✅ Ukazujeme, že jídlo je naše priorita, že si na něm dáváme záležet, že připravit jídlo chvíli trvá, že je za tím nějaká práce.

✅ Během pomáhání se učí nejrůznějším dovednostem, zlepšuje si zručnost, koordinaci, učí se brát malé kousky do špetky, sypat, zdobit, nalívat, krájet.

Doporučuju děti zapojit do přípravy svačinek, které jsou často jednoduché na přípravu a děti takové chystání menších jídel, která jsou rychle hotová baví. Navíc v nich přirozeně posilujeme vzorce, že svačinka je důležitou součástí každého zdravého jídelníčku. 

Toužíš zpestřit svačinky u vás doma?

Pokud vnímáš, že se z vašich svačinek doma vytratila pestrost a že nemáš dostatek času na jejich přípravu nebo hledání nové inspirace, nezoufej a přijď na webinář SVAČINKOVÁ REVOLUCE – jak na zdravé a pestré svačinky bez stresu.

Webinář je zdarma a přihlášení je důležitý první krok ke změně. Naučíš se vnímat svačinky jinak a dostaneš celý pytel inspirace, co všechno se dá dětem ke svačině připravit tak, aby byly svačinky snadné na přípravu, rychle hotové, zdravé a ještě dětem chutnaly.  

Věřím, že se i tobě podaří díky novým svačinkám vrátit kouzlo pestrosti na dětský jídelníček a objevit radost v jejich přípravě.